General Issues

.::( مطالب عمومي )::.

آيا ميدانيد ( WAN ) چيست؟

( Wide Area Network ) چيست !!!

دستیابی به اطلاعات با روش های مطمئن و با سرعت بالا یكی از رموز موفقیت هر سازمان و موسسه است . طی سالیان اخیر هزاران پرونده و كاغذ كه حاوی اطلاعات با ارزش برای یك سازمان بوده ، در كامپیوتر ذخیره شده اند. با تغذیه دریائی از اطلاعات به كامپیوتر ،  امكانمدیریت الكترونیكی اطلاعات فراهم  شده است . كاربران متفاوت در اقصی نقاط جهان قادر به اشتراك اطلاعات بوده و تصویری زیبا از همیاری و همكاری اطلاعاتی را به نمایش می گذارند.شبكه های كامپیوتری در این راستا و جهت نیل به اهداف فوق نقش بسیار مهمی را ایفاء می نمایند.اینترنت كه عالی ترین تبلور یك شبكه كامپیوتری در سطح جهان است، امروزه در مقیاس بسیار گسترده ای استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات ،  اطلاعات و یا فرآورده های اطلاعاتی خود را در قالب محصولات تولیدی و یا خدمات در اختیار استفاده كنندگان  قرار می دهند. وب كه عالی ترین سرویس خدماتی اینترنت می باشد كاربران را قادر می سازد كه در اقصی نقاط دنیا اقدام به خرید، آموزش ، مطالعه و ... نمایند.

با استفاده از شبكه، یك كامپیوتر قادر به ارسال  و دریافت اطلاعات از كامپیوتر دیگر است . اینترنت نمونه ای عینی از یك شبكه كامپیوتری است . در این شبكه میلیون ها كامپیوتر در اقصی نقاط جهان به یكدیگر متصل شده اند.اینترنت شبكه ای است مشتمل بر زنجیره ای از شبكه های كوچكتراست . نقش شبكه های كوچك برای ایجاد تصویری با نام اینترنت بسیار حائز اهمیت است . تصویری كه هر كاربر با نگاه كردن به آن گمشده خود را در آن پیدا خواهد كرد. در این بخش به بررسی شبكه های كامپیوتری و جایگاه مهم آنان در زمینه تكنولوژی اطلاعات و مدیریت الكترونیكی اطلاعات خواهیم داشت .

شبكه های محلی و شبكه های گسترده
تاكنون شبكه های كامپیوتری بر اساس مولفه های متفاوتی تقسیم بندی شده اند. یكی از این مولفه ها " حوزه جغرافیائی  " یك شبكه است . بر همین اساس شبكه ها  به دو گروه عمدهLAN)Local area network) وWAN)Wide area network) تقسیم می گردند. در شبكه هایLAN مجموعه ای از دستگاه های موجود در یك  حوزه جغرافیائی محدود، نظیر یك ساختمان به یكدیگر متصل می گردند . در شبكه هایWAN تعدادی دستگاه كه از یكدیگر كیلومترها فاصله دارند به یكدیگر متصل خواهند شد. مثلا" اگر دو كتابخانه كه هر یك در یك ناحیه از شهر بزرگی مستقر می باشند، قصد اشتراك اطلاعات  را داشته باشند، می بایست شبكه ایWAN ایجاد و كتابخانه ها را به یكدیگر متصل نمود. برای اتصال دو كتابخانه فوق می توان از امكانات مخابراتی متفاوتی نظیر خطوط اختصاصی(Leased) استفاده نمود. شبكه هایLAN نسبت به شبكه هایWAN دارای سرعت بیشتری می باشند. با رشد و توسعه دستگاههای متفاوت مخابراتی میزان سرعت شبكه هایWAN ، تغییر و بهبود پیدا كرده  است . امروزه با بكارگیری و استفاده از فیبر نوری در شبكه هایLAN امكان ارتباط دستگاههای متعدد كه در مسافت های طولانی  نسبت بیكدیگر قرار دارند،  فراهم شده است . انترنت در سال 1973 پژوهشگری با نام "Metcalfe" در مركز تحقیقات شركت زیراكس، اولین شبكه اترنت را بوجود آورد.هدف وی ارتباط كامپیوتر به یك چاپگر بود. وی روشی فیزیكی بمنظور كابل كشی بین دستگاههای متصل بهم در اترنت  ارائه نمود. اترنت  در مدت زمان كوتاهی بعنوان یكی از تكنولوژی های رایج برای برپاسازی شبكه در سطح دنیا مطرح گردید. همزمان با پیشرفت های مهم در زمینه شبكه های كامپیوتری ، تجهیزات و دستگاه های مربوطه، شبكه های اترنت نیز همگام با تحولات فوق شده و  قابلیت های متفاوتی را در بطن خود ایجاد نمود.  با توجه به  تغییرات و اصلاحات انجام شده  در شبكه های اترنت ،عملكرد و نحوه كار آنان  نسبت به  شبكه های اولیه تفاوت چندانی نكرده است . در اترنت اولیه، ارتباط تمام دستگاه های موجود در شبكه از طریق یك كابل انجام می گرفت كه توسط تمام  دستگاهها به اشتراك گذاشته می گردید. پس از اتصال یك دستگاه به كابل مشترك ،   می بایست پتانسیل های لازم بمنظور ایجاد ارتباط با سایر دستگاههای مربوطه  نیز در بطن دستگاه وجود داشته باشد (كارت شبكه ) . بدین ترتیب امكان گسترش شبكه بمنظور استفاده از دستگاههای چدید براحتی انجام  و نیازی به اعمال تغییرات بر روی دستگاههای موجود در شبكه نخواهد بود.
اترنت یك تكنولوژی محلی(LAN) است. اكثر شبكه های اولیه  در حد و اندازه یك ساختمان بوده و دستگاهها نزدیك به هم  بودند. دستگاههای موجود بر روی یك شبكه اترنت صرفا" قادر به استفاده از چند صد متر كابل  بیشترنبودند.اخیرا" با توجه به توسعه امكانات مخابراتی و محیط انتقال، زمینه استقرار دستگاههای موجود در یك شبكه اترنت با مسافت های چند كیلومترنیز  فراهم شده است .پروتكل در شبكه های كامپیوتری به مجموعه قوانینی اطلاق می گردد كه نحوه ارتباطات را قانونمند می نماید. نقش پروتكل در كامپیوتر نظیر نقش زبان برای انسان است . برای مطالعه یك كتاب نوشته شده به فارسی می بایست خواننده شناخت مناسبی از زبان فارسی را داشته باشد. بمنظور ارتباط موفقیت آمیز دو دستگاه در شبكه  می بایست هر دو دستگاه از یك پروتكل مشابه استفاده نمایند.
شبكه های اترنت از مجموعه قوانین محدودی بمنظور قانونمند كردن عملیات اساسی خود استفاده می نمایند. بمنظور شناخت مناسب قوانین موجود لازم است كه با برخی از اصطلاحات مربوطه در این زمینه بیشتر آشنا شویم :
Medium (محیط انتقال ) . دستگاههای اترنت از طریق یك محیط انتقال به یكدیگر متصل می گردند.

Segment (سگمنت  ) . به یك محیط انتقال به اشتراك گذاشته شده منفرد،  " سگمنت " می گویند.

Node ( گره ) .  دستگاههای متصل شده به یكSegment  را گره و یا " ایستگاه " می گویند.

Frame (فریم) .  به یك بلاك اطلاعات كه گره ها از طریق ارسال آنها با یكدیگر مرتبط می گردند، اطلاق می گردد

فریم ها مشابه جملات در زبانهای طبیعی ( فارسی، انگلیسی ... ) می باشند. در هر زبان طبیعی برای ایجاد جملات، مجموعه قوانینی وجود دارد مثلا" یك جمله می بایست دارای موضوع و مفهوم باشد. پروتكل های اترنت مجموعه قوانین لازم برای ایجاد فریم ها را مشخص خواهند كرد .اندازه یك فریم محدود بوده ( دارای یك حداقل و یك حداكثر ) و مجموعه ای  از اطلاعات ضروری و مورد نیار می بایست در فریم وجود داشته باشد. مثلا" یك فریم می بایست دارای آدرس های مبداء و مقصد باشد. آدرس های فوق هویت فرستنده و دریافت كننده پیام را مشخص خواهد كرد. آدرس بصورت كاملا" اختصاصی  یك گره را مشخص می نماید.( نظیر نام یك شخص كه بیانگر یك شخص خاص است ) . دو دستگاه متفاوت اترنت نمی توانند دارای آدرس های یكسانی باشند.

+ نوشته شده در  جمعه ۵ شهریور۱۳۸۹ساعت ۱۴:۵۶ بعد از ظهر  توسط .:: ستاره آذرخش ::.  |